Először két évtizeddel ezelőtt értesültünk arról, hogy Afrika fokozatosan kettészakad, a tudósok most arra figyelmeztettek, hogy a kontinens sokkal gyorsabban fog kettéválni, mint ahogy azt eredetileg várták.
2005-ben egy 56 kilométer hosszú hasadék keletkezett Etiópia sivatagában, a Kelet-afrikai árok területén (vagy Nagy-hasadékvölgy). Ez egy hosszú folyamat kezdetét jelentette, amelyben az afrikai lemez két tektonikus lemezre szakad: a szomáliai és a núbiai lemezre.
A repedés az afrikai, arab és szomáliai tektonikus lemezek határán található, és az elmúlt 30 millió évben az arab lemez lassan távolodik az afrikai kontinenstől. Ezt a pontos tektonikus eltolódást korábban is látták, mivel ez segítette a Vörös-tenger és az Ádeni-öböl létrejöttét a két összekapcsolt szárazföld között.
Ezenkívül a Kelet-afrikai hasadékvölgynél a szomáliai lemez is távolodik az afrikai lemeztől.
A geológusok felhívták a figyelmet, hogy ez az összetett tektonikai folyamat több millió év múlva egy teljesen új víztestnek ad majd helyet.
Korábban azt gondolták, hogy a folyamat több tízmillió évig tart majd, de most, hogy a kontinens évente csaknem másfél centiméternyi sebességgel szakad szét, ezek a becslések gyorsabb folyamatot feltételeznek.
Ken MacDonald, a Kaliforniai Egyetem professzora elmondta, hogy szerinte egy és ötmillió év között valószínűleg egy új óceán keletkezik majd.
A MailOnline-nak nyilatkozva a következőket mondta : "Az emberi élet skáláján nem sok változást fogsz látni. Földrengéseket, vulkánkitöréseket fogsz tapasztalni, de azt nem fogod látni, hogy egy új óceán átrajzolja a térképeinket."
MacDonald professzor elmagyarázta, mi történhet majd akkor, amikor az Indiai-óceán vizei behatolnak és elárasztják a mai Kelet-afrikai hasadékvölgyet.
"A földrengéseket okozó tektonikai mozgások, valamint aktív vulkánok a látható jelei. Az elmúlt években a fő áttörést az jelentette, hogy pontosan meghatározták, hol tart ez a szakadás"
Alexandra Doten, a NASA egykori tanácsadója az Instagramon elmagyarázta, hogyan lesz Kelet-Afrikból egy önálló kontinens több millió év múlva.
"A határvonal az afrikai Nagy-tavak (a Nagy-hasadékvölgy mentén kialakult tavak: a Tanganyika-, a Viktória-, az Albert-, az Edward-, a Kivu-, és a Nyasza-tó). Ezek a Föld legnagyobb tavai közé tartoznak" – mondta.
"Ez a bolygó összes nem befagyott felszíni édesvizének 25 százaléka, és a Föld összes halfajának mintegy 10 százaléka található benne.
"A tavak pontosan azért jöttek létre, mert Kelet-Afrika elválik a kontinens többi részétől. A szomáliai lemez folyamatosan keleti irányba mozog, és egy óriási hasadékvölgyet hoz létre itt. Ez egy állandó folyamat. Végül Kelet-Afrika egy új kontinenssé válik, amelyet egy új óceán választ majd el Afrika többi részétől."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.