Mi van a Hold túloldalán? Sokkal élőbb, mint ahogy eddig gondolták a tudósok?

kráter
PUBLIKÁLÁS: 2025. január 30. 18:30
Sokszor tették már fel a kérdést az emberek az évezredek során, hogy vajon mi van a Hold túloldalán? Most egy új tanulmány bizonyítékot talált arra, hogy a Hold sokkal élőbb lehet, mint gondoltuk.
Mi van a Hold túloldalán? - illusztráció Forrás: Schutterstock/Acelya Aksunkur

Mi van a Hold túloldalán?

A Holdon hatalmas medencék találhatók, amelyek évmilliárdokkal ezelőtt alakultak ki, amikor a Hold geológiailag aktív volt. A tudósok sokáig azt hitték, hogy ezek a medencék „halottak", geológiai tevékenységüket évmilliárdokkal ezelőtt abbahagyták. Az utóbbi években azonban komoly utalások érkeztek arra vonatkozóan, hogy a Hold egy kicsit aktívabb lehetett a (viszonylag) közelmúltban.

Az új tanulmányban a kutatók megpróbálták megbecsülni, hogy mikor volt aktív a Hold. Először 266 korábban ismeretlen gerincet azonosítottak a Hold túlsó oldalán, a fejlett térképezési és modellezési technikák segítségével. A gerincek korának becslése érdekében a csapat elkezdte számolni a krátereket.

"Lényegében minél több kráter van egy felületen, annál idősebb" - magyarázta Jaclyn Clark, a Marylandi Egyetem Geológiai Tanszékének kutatósegédje. „Miután megszámoltuk a kis gerincek körüli krátereket, és láttuk, hogy néhány gerinc átvágott a meglévő ütközési krátereken, úgy gondoljuk, hogy ezek a felszínformák tektonikusan aktívak voltak az elmúlt 160 millió évben."

A Hol óriási hatással van a földi életre Forrás: Schutterstock/Irina Markova

A hegygerincek a meteorbecsapódási kráterekből ítélve lényegesen fiatalabbak voltak, mint a környező régió, ami a vártnál újabb képződményre utal.
Sok tudós úgy véli, hogy a Hold geológiai mozgásainak nagy része két és fél, esetleg hárommilliárd évvel ezelőtt történt" - tette hozzá Clark.

A csapat megállapította, hogy a kis gerincek (SMR-ek) hasonlóak a Hold közeli oldalán találhatóakhoz, ami arra utal, hogy hasonló mechanizmussal jöttek létre. A csapat ezt a lehűlés során csökkenő Hold, valamint az égitest pályájában bekövetkezett változásokra vezeti vissza.

„Az eredményeink közvetlenül vonatkoznak a közelgő, legénységgel vagy robotizált Hold-missziókra, amelyek a Hold felszín alatti szerkezetét és/vagy jelenlegi szeizmikus állapotát vizsgálják. Az Apollo Hold-szeizmikus kísérlet 28 sekély holdrengést észlelt, amelyeknek magnitúdója körülbelül 1,5-5 és a legtöbb =<10 mpa feszültségeséssel" – írja a kutatócsapat.

Neil Armstrong készítette a fotót, amelyen Buzz Aldrin épp a Hold felszínére lép, hamarosan folytatódnak a Hold-missziók Forrás: Wikipédia/ Neil A. Armstrong - NASA Apollo Archive

„Az említett sekély szeizmikus események epicentrumai térben korreláltak a Hold-felföldön lévő lebenyes sebhelyek elhelyezkedésével. Hasonlóképpen, a kis gerincek is forrásai lehetnek a közelmúltban vagy folyamatban lévő koszeizmikus csúszásnak és talajgyorsulásnak."

Hold misszió

Bár érdekes, további tanulmányozásra van szükség. A csapat reméli, hogy a közelgő Hold-küldetések segítenek választ adni a Hold geológiai tevékenységére, és arra, hogy ez még ma is zajlik-e.
„Reméljük, hogy a jövőbeni Holdra irányuló küldetések olyan eszközöket is tartalmaznak majd, mint a földradar, így a kutatók jobban megérthetik a Hold felszíne alatti struktúrákat" - tette hozzá Clark.

„Annak tudata, hogy a Hold még mindig geológiailag dinamikus, nagyon valós következményekkel jár arra nézve, hogy hol helyezzük el az űrhajósainkat, felszereléseinket és infrastruktúránkat a Holdon."

Nézd meg a holdra szállásról készült felvételeket:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.